Członkowie zespołu regionalnego OwCoK, dzięki udziałowi w projekcie (Od)tworzyć tradycje, nie tylko poznają kolejne grupy etnograficzne górali, ale też odtwarzają tradycję śpiewu białego, zwanego również ludowym, etnicznym czy pierwotnym. To śpiew jasny i swobodny, łagodny i lekki. Jednocześnie polega na wydobyciu potężnego głosu, daje wrażenie niesamowitej mocy i przeszywa wibracjami.
Prowadząca warsztaty, pani Katarzyna Broda-Firlej, ośmieliła uczestników by bawić się głosem, czerpać z niego energię, by uwolnić tkwiące w każdym z nas naturalne piękno i wolność. Specjalne ćwiczenia głosowe i ruchowe rozwijały w uczestnikach świadomość ciała i procesu wydobycia z niego dźwięków.
Członkowie zespołu OwCoK, którzy brali udział w zajęciach, dowiedzieli się jak wydobywać z siebie piękny, naturalny biały głos. Poznali techniki relaksacji ciała oraz uruchamiania mięśni wspierających oddech. Praca nad świadomą emisją głosu za pomocą ćwiczeń zaczerpniętych z natury i pasterskich zawołań, w swobodnej atmosferze, pod opieką prawdziwej pasjonatki śpiewu i profesjonalistki, przyniosła uczestnikom wiele radości. Sprawiła, że otworzyli swoje głosy.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu (Od)tworzyć tradycje, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.