Zespół OwCoK na Tygodniu Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny, kilkugodzinne koncerty na dużych scenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz pojedyncze koncerty w innych miejscowościach. Blisko sto zespołów, do tego kapele, ludowi śpiewacy i instrumentaliści, kiermasze twórczości ludowej, konkursy literackie, posiady gawędziarzy i poetów ludowych, seminaria i sesje popularnonaukowe.

W tegorocznym, już 58. Tygodniu Kultury Beskidzkiej udział wziął zespół regionalny OwCoK z Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce. W niedzielę, 25 lipca, na scenie w Makowie Podhalańskim w ramach gościnnego występu zespół zaprezentował melodie, tańce i śpiywki z regionu Orawy, a występ zakończył wspólną zabawą z roztańczoną i rozśpiewaną publicznością.

Poniedziałek, 26 lipca była dla zespołu dniem przesłuchań konkursowych 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich – jednego z głównych wydarzeń Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W poniedziałkowy poranek na żywieckim rynku zespół OwCoK zaprezentował się w kategoriach kapel ludowych (2 kapele zespołu), instrumentalistów, w tym też instrumentalistów mistrz – uczeń oraz w kategorii grup śpiewaczych. Natomiast wieczorem, w Amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu, w festiwalowej prezentacji zespół OwCoK przedstawił program Skubarki.

Udziałem w Tygodniu Kultury Beskidzkiej dorosły zespół regionalny z Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce zadebiutował w wyjazdowych oraz konkursowych występach na żywo. Choć wyniki tegorocznej rywalizacji nie są jeszcze znane, zespołowi OwCoK gratulujemy i dziękujemy za prezentację autentycznego, orawskiego folkloru na tak ważnym święcie kultury ludowej regionów górskich.

Fot. Waldemar Kompała