Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce mieści się w nowoczesnym budynku, z dużą salą widowiskową i potężną sceną. Dysponuje idealną przestrzenią dla działalności twórczej. Tak więc, spełniając nasze marzenia i odpowiadając na potrzeby lokalnej społeczności, jesienią 2019 r. poinformowaliśmy o tworzeniu dorosłego zespołu regionalnego. Pomysł się spodobał, a nowych członków cały czas przybywa. Dla jednych udział w zespole to niespełnione marzenie z dzieciństwa, dla drugich powrót do wspomnień z młodzieńczego okresu. Trafiają do nas też tacy, którzy nigdy by siebie o taneczne zacięcie nie podejrzewali. Aktualnie zespół jest mieszanką temperamentów ponad 30stu pasjonatów orawskiego folkloru, reprezentujących różne pokolenia i poszczególne, orawskie miejscowości. Pracą zespołu kieruje specjalista ds. kultury Anna Olesińska, która jako absolwentka 5. Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu posiada przygotowanie do pracy instruktora zespołu folklorystycznego. Zespół przyjął nazwę OwCoK, co w dawnej orawskiej gwarze oznaczało mały dzwonek. Nazwa nie pozostawia też żadnych wątpliwości co do tego, iż OwCoK jest częścią OCK (Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce).
Zespół swój debiut zespół zaliczył na organizowanym przez OCK w styczniu 2020 r. Orawskim Kolędowaniu. Dwa miesiące później, na 8. Posiadach Teatralnych na Orawie zaprezentował widowisko Po robocie. w którym oprócz tańca, śpiewu i muzyki, członkowie zespołu wykazali się również aktorskimi zdolnościami. Zaraz po tym występie przyszedł czas lockdown-u i brak możliwości występów na żywo.
Pomimo tego, zespół w okresach, gdy było to tylko możliwe spotykał się na próbach i doskonalił swój warsztat. Brał też udział w konkursach i przeglądach online, w tym: w Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu; w 5. Przeglądzie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych ORAWSKI ZBYRCOK; w 45. Konkursie Muzyk Podhalańskich. Za sprawą zespołu OwCoK, Orawa zaprezentowała się na 49. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. Dwie pary taneczne z zespołu zdobyły specjalny dyplom, a więc najwyższą nagrodę w konkursie popisów par tanecznych.
Członkowie zespołu pracują z wielkim zaangażowaniem. Entuzjastycznie przyjmują kolejne, pojawiające się możliwości działań. Przed Bożym Narodzeniem zasiedli za wigilijnym stołem i nagrali tradycyjne kolędy orawskie, publikowane później w mediach społecznościowych. Natomiast w ostatnich dniach niesopustu OCK opublikowało materiały filmowe o tradycji skubarek. Do świata dawnej Orawy, do gaździny, która upytała baby na darcie pierza zaprosił właśnie zespół OwCoK, który odtworzył przebieg tradycyjnych skubarek z kapelą, tańcami i śpiewem.
W czasie Wielkiego Postu zespół przygotowuje oprawę drogi krzyżowej wprowadzając jej uczestników w stan zadumy i głębokiego przeżywania wiary.
OCK wypełnia duma, że udało się zebrać grupę osób, które miłość do orawskiego folkloru mają wyrytą w sercu. Grupę, która z radością podejmuje kolejne inicjatywy, w której każdy dobrze się czuje, dla każdego jest miejsce. Grupę, która z wielką radością prezentuje autentyczny folklor orawski. Występując, członkowie zespołu prezentują nie tylko tańce, śpiywki i muzykę orawską, ale również przekrój orawskiego odzienia, które przez lata ulegało zmianom. Zespół od początku ma też swoją kapelę, którą kieruje Paweł Czaja.
Cieszy nas, że OwCoK skupia prawdziwych pasjonatów tematu i promuje orawską kulturę. Pomimo swej krótkiej działalności jest mocno identyfikowany przez mieszkańców Orawy. Zespół cały czas jest otwarty na nowe osoby – zapraszamy!