XXV Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie STABAT MATER

Koncert finałowy XXV Festiwalu Piosenki Religijnej na Orawie STABAT MATER rozpoczął piękny występ scholi BOGU MIŁE z Bańskiej Niżnej – jak się później okazało, zdobywcy nagrody Grand Prix. Piękne wykonania pobudzające wrażliwość muzyczną i wychwalające Boga zaprezentowali wszyscy wykonawcy Festiwalu, który odbył się w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce w dniach 29-30 października 2022 r.

To radosne święto muzyki chrześcijańskiej na Orawie otwarli w sobotnie przedpołudnie: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce Katarzyna Lasak. A muzyczną modlitwę o dobre dźwięki poprowadził proboszcz parafii p.w. św. Stefana w Lipnicy Małej ks. Piotr Grotowski, który w tegorocznej edycji Festiwalu zasiadał w jury obok: przewodniczącej Marioli Chowaniec, Magdaleny Kiernia i Krzysztofa Staszkiewicza. W konkursowych przesłuchań udział wzięło 28 wykonawców.

Wyniki przesłuchań ogłoszone zostały w niedzielne popołudnie. Głos zabrali, a następnie wręczali dyplomy i gratulowali laureatom: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, obecna i była dyrektor ZS im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce Katarzyna Lasak i Aniela Stopka, wieloletni kierownik artystyczny Festiwalu ks. proboszcz Paweł Kubani oraz radny powiatowy Jan Kuczkowicz.

Jubileuszową edycję Festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1997 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce Piotra Męderaka zakończył koncert laureatów. Pięknych, muzycznych wrażeń z pewnością nie brakowało.

Organizatorami Festiwalu byli: Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce oraz parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce.

Wyniki:

Kategoria solista dziecięcy:

I miejsce ex aequo: Oliwia Klima–Siodłak i Joanna Sarniak

II miejsce: Paweł Frajcosz

III miejsce: nie przyznano

Kategoria solista młodzież/dorośli:

I miejsce: Aleksandra Krzyżańska

II miejsce: Karolina Żółtek

III miejsce:nie przyznano

Wyróżnienie: Gabriela Sitek, Małgorzata Korwel, Monika Czyszczoń.

Kategoria zespół dziecięcy:

Grand Prix Festiwalu:Schola Bogu Miłe z Bańskiej Niżnej

I miejsce ex aequo:Zespół Małolipnicanie z Lipnicy Małej i Duet Zosia i Kamilka

II miejsce:nie przyznano

III miejsce: Chór dziecięcy OSSM w Jabłonce

Kategoria zespół młodzież/dorośli:

I miejsce oraz Nagroda Wójta Gminy Jabłonka: GOOD SOUNDS z Kątów Wrocławskich

II miejsce: Niebo w Piekielniku z Piekielnika

III miejsce: Młode Uwielbienie działające przy Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie

Wyróżnienie: Schola ADONAI z Lipnicy Wielkiej

Nagroda Specjalna ufundowana przez Ks. Proboszcza Piotra Grotowskiego

– za kreatywność i swobodę wykonawczą dla Dominika Balcyrzak z grupy „Delfinki” z Gminnego Przedszkola Samorządowego w Jabłonce.

zdj. Łukasz Sowiński