Podsumowanie przeglądu „Orawski Zbyrcok”

19 i 20 listopada w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbył się 7. Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”. Wydarzenie przy dźwiękach „trombit Haniaczyków” otworzył wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak.

W ciągu dwóch konkursowych dni komisja artystyczna w składzie: dr Bożena Lewandowska – muzykolog; Benedykt Kafel – etnograf; Jadwiga Adamczyk – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Aleksander Smaga – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, przesłuchała 66 wykonawców, w tym dzieci, młodzież i dorosłych, w konkursach: kapel ludowych, grup śpiewaczych, instrumentalistów-solistów, śpiewaków-solistów i gawędziarzy. 

Koncert finałowy w niedzielny wieczór rozpoczął występ zespołu Koliba z Orawki, który świętował jubileusz 10-lecia istnienia.  Gratulacje zespołowi na ręce kierowników – państwa Bernadety i Stanisława Jarominów złożył wójt Antoni Karlak. Gospodarz zaprosił na scenę również kierownik Małolipnickiej Rodziny Kolpinga panią Magdalenę Kostrzewa-Smreczak i kierownik Małolipnican panią Grażynę Kubacka, gdyż i te zespoły świętują w tym roku okrągłe jubileusze. W słowach podziękowania wójt podkreślił trud pracy wkładany w pielęgnowanie orawskiego folkloru i szczególnie docenił zaangażowanie rodziców w przekaz kultury ludowej dawnej Orawy młodemu pokoleniu.

Ostatnim, ale jakże ważnym i pełnym emocji punktem programu było odczytanie protokołu komisji artystycznej, wręczenie nagród i koncert laureatów 7. Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych. Orawski Zbyrcok zakończono wspólnym wykonaniem Orawy.

Wydarzenie nie inaczej, a orawską gwarą poprowadziła Anna Olesińska.

Organizatorami konkursu byli: Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, a współorganizatorem Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy.

Zdj. Łukasz Sowiński