Orawski Zbyrcok – podsumowanie 2021r.

6. Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”

27 i 28 listopada w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbył się 6. Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”. To największe na Orawie święto, które popularyzuje tradycje śpiewu i gry na instrumentach ludowych. Przegląd przyciąga miłośników orawskiego folkloru, którzy pielęgnując muzyczne tradycje Orawy, rywalizują o „orawski zbyrcok”.

Jak każde doniosłe wydarzenie, tak i kolejny Przegląd otworzył dźwięk „trombit Haniaczyków”. Gospodarz wydarzenia, wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak życząc wszystkim uczestnikom powodzenia, podkreślił znaczenie Przeglądu dla przekazu pięknej tradycji muzykowania na Orawie młodemu pokoleniu.

W ciągu dwóch konkursowych dni komisja artystyczna oceniła 54 wykonawców, w tym dzieci, młodzież i dorosłych, w konkursach: kapel ludowych, grup śpiewaczych, instrumentalistów-solistów, śpiewaków-solistów i gawędziarzy.

Koncert finałowy w niedzielny wieczór rozpoczęto filmową opowieścią o pięknie dawnej Orawy. W imieniu organizatorów przegląd podsumował wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, który wszystkim uczestnikom, instruktorom i kierownikom zespołów gorąco podziękował za pielęgnowanie i rozwój amatorskiego ruchu folklorystycznego na Orawie. Odczytanie protokołu komisji artystycznej i wręczenie nagród upłynęło w serdecznej atmosferze.
6. Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych Orawski Zbyrcok zakończono wspólnym wykonaniem Orawy.

Wydarzenie nie inaczej, a orawską gwarą poprowadziła Anna Olesińska.

Organizatorami konkursu byli: Wójt Gminy Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy, które ufundowało nagrody rzeczowe w kategorii dziecięcych instrumentalistów – solistów.

Zdjęcia z soboty fot. Jan Ciepliński:

Zdjęcia z niedzieli fot. Jan Ciepliński: