VI Międzynarodowy Festiwal na Pograniczu Kultur w Jabłonce na Orawie

Podczas gdy drugiego dnia Orawskiego Lata na scenie dominuje kultura górali orawskich, od 2016 r. w pierwszy dzień, czyli w sobotę na scenie prezentują się górale innych regionów etnograficznych. Nie inaczej było i tym razem. Podczas VI Międzynarodowego Festiwalu na Pograniczu Kultur w Jabłonce na Orawie, który odbył się 15 lipca br. na stadionie sportowym, zaprezentowały się zespoły regionalne: Zielony Jawor z Krempach, Lokćan ze Słowacji i Dolina Popradu z Piwnicznej Zdroju.

Festiwal oficjalnie otworzył wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, a wśród gości obecni byli m.in. przedstawiciele miast partnerskich. Po występach tradycyjnych zespołów ludowych, z góralsko-popowym repertuarem wystąpił Piotr Szewczyk z zespołem. Wieczorem publiczność świetnie bawiła się na koncercie zespołu Exaited oraz zabawie tanecznej z zespołem Granit.

Wydarzeniom wczorajszego dnia towarzyszył XI Kiermasz Orawskiej Sztuki w Jabłonce. Stoisko promocyjno-edukacyjne wystawili również leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ. Tegoroczną edycję imprezy wspierają bowiem Lasy Państwowe.

fot. Jan Ciepliński