V Międzynarodowy Festiwal na Pograniczu Kultur w Jabłonce

W sobotę, 16 lipca br., na stadionie sportowym odbył się V Międzynarodowy Festiwal na Pograniczu Kultur w Jabłonce na Orawie. Na scenie królowały wielobarwność strojów, rozmaitość melodii i różnorodność tańców.

Kolejną edycję Festiwalu otworzył wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, wyrażając radość ze wspólnego spotkania i popularyzowania bogactwa kultury Karpat. Na scenie zaprezentowały się: zespół regionalny Grojcowianie z Wieprza, kapela RukyNaDudy z Moraw, zespół regionalny OwCoK, który działa przy Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce oraz zespół regionalny Hrochot’an ze Słowacji. Wieczorem publiczność bawiła się podczas koncertu folkowo-rockowej grupy spod Babiej Góry – zespołu POTOCK. Festiwal zakończyliśmy zabawą taneczną z zespołem Granit.


W wydarzeniu uczestniczyły m.in. delegacje z zaprzyjaźnionych samorządów: Wolborza, Horič, Reichelsheim, Nagymányok, Brebu i z Želiezoviec.

Festiwalowi towarzyszył X Kiermasz Orawskiej Sztuki w Jabłonce. Kilkunastu artystów, twórców ludowych i rękodzielników prezentowało i oferowało wytwory z różnych dziedzin sztuki i rękodzieła, m.in. obrazy, produkty z poroża, orawskie stroje ludowe, miody, herbaty oraz wyroby szydełkowe.

Drugim, towarzyszącym wydarzeniem był Zlot Food Truck’ów. Kilkanaście trucków oferowało pyszne i różnorodne specjały z różnych kuchni świata. Była kuchnia azjatycka, grecka, amerykańsko-azjatyckie hot dogi, frytki z autorskimi sosami, burgery, owoce w czekoladzie, rzemieślnicze lody i inne.

Wydarzenie poprowadzili Anna Paś-Filipek i Paweł Gwiżdż.

fotoŁukasz Sowiński