Rombań

Zespół istnieje od 41 lat więc brał udział w różnorakich konkursach oraz festiwalach.  Zespół występuje co roku głównie w gminnych imprezach m.in. Orawskie Lato w Jabłonce, Świętojańskie Zwyki w Orawce, Święto Borówki w Zubrzycy Górnej, Święto Grzyba w Lipnicy Małej. Również mieliśmy przyjemność występować na Cepeliadzie w Krakowie, Balkan Folk Festival w Bułgarii i wielu festiwalach i  imprezach w Polsce i na Słowacji. W 2018 roku dostaliśmy nagordę od wójta gminy Jabłonka „Róg Pasterski” .Wtym roku mieliśmy przyjemność wystąpić na Międzynarodowym Festiwalu w Myjavie na Słowacji

Kierownikiem Zespołu od około 13 lat jest Mariusz Stefko . Zespół prezentuję śpiew i tańce takiej jak: Ciardaś, tyrcipolka, iryśpolka, krzyżowa, zbójnicki, kotecka, jelyniosek ,wrona. Zespół przedstawiał m.in. prucki, zabawy na pastwisku, brał udział w wielu festiwalach i przeglądach.

Wielkim sukcesem Zespołu jest jego istnienie i prezentowanie kultury orawskiej  juz od 40 lat. Zespół posiada wiele dyplomów z Festiwali.

Zespół był powiązany ze słowacką mniejszością. Występował na imprezach w Krempachach , Orawicach oraz w  Krakowie. W repertuarze pojawiają się słowackie piosenki, które często prezentujemy na występach.