12. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich

12. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich

Jak co roku w pierwszy weekend października Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce gościło pełne pasji i energii gospodynie wiejskie, które rywalizowały w Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW.

W sobotnie przedpołudnie, przy dźwiękach „Trombit Haniaczyków” Przegląd oficjalnie otwarli: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotr Gąsienica. Konkursowe potyczki rozgrywały się w czterech kategoriach. Panie (i panowie) z KGW odgrywały typowe dla tradycyjnej kultury ludowej scenki obyczajowe; śpiewały ludowe pieśni i przyśpiewki; wykorzystując tradycyjne techniki i materiały (słomę, bibułę) tworzyły ludowe pająki oraz częstowały własnoręcznie przygotowanymi potrawami z mąki razowej i różnorodnymi smakołykami.

Dwudniową rywalizację jedenastu KGW z różnych zakątków Małopolski zakończyło odczytanie protokołu i wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów. W niedzielny wieczór nagrody i gratulacje członkinie KGW przyjmowały z rąk: wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka, zastępcy dyrektora MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Piotra Gąsienicy oraz kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu Małgorzaty Gurgul. Nagrodę główną Przeglądu przyznano KGW Bruśnik z Bruśnika.

Czas oczekiwania na werdykt wypełnił koncert zespołu regionalnego OwCoK z Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce oraz kapeli Pawła Czai. Znakomita sceniczna prezentacja orawskiego folkloru była też doskonałą okazją do podziękowania zespołowi OwCoK za ogromny trud i serce wkładane w promowanie Orawy. Wójt Antoni Karlak pogratulował i podziękował wszystkim członkom zespołu, a szczególnie kierownikowi Annie Olesińskiej, której wręczył bukiet kwiatów oraz instruktorowi muzycznemu Pawłowi Czai.

W wydarzeniu udział wzięło wielu gości, w tym zastępca wójta gminy Jabłonka Bolesław Wójcik oraz wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata. O miłą atmosferę Przeglądu zadbał niezawodny duet konferansjerów – Anna Olesińska i Marian Wójtowicz.

Na 12. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW zaprosili: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Województwo Małopolskie, Gmina Jabłonka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Foto: Jan Ciepliński