Najbliższe Imprezy

Archiwum

Ożywienie tradycji i zwyczajów naszych przodków

 

 

Tytuł mikroprojektu - Ożywienie tradycji i zwyczajów naszych przodków

Partner wiodący - wnioskodawca - Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce

Okres realizacji: 05.2018 – 04.2019

Projekt  współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska –Słowacja 2014-2020

Kontakt:

Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce
ul. 3-go Maja 3
34-480 Jabłonka
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: 18 26-524-04
www.ockorawa.pl

Partner  mikroprojektu: Miasto Trstena

Cel ogólny:
Uatrakcyjnienie kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa przygranicznego regionu Orawa, a zwiększenie jego atrakcyjności poprzez realizację wspólnych, innowacyjnych działań prowadzących do rozwoju i promocji kulturowych i przyrodniczych wartości polsko-słowackiego pogranicza.

Cele szczegółowe mikroprojektu:

1. Stworzenie wspólnych, trwałych produktów Jabłonki i Trsteny opartych o dziedzictwo przyczyniając się do jego ochrony, promocji i rozwoju.

2. Popularyzacja kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa przygranicznego regionu poprzez wspólne transgraniczne działania.

3. Zwiększenie transgranicznej integracji i budowanie wspólnej tożsamości u mieszkańców przygranicznego regionu.

W ramach mikroprojektu Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce zrealizuje następujące zadania:

Wydanie publikacji „Strój Górnej Orawy” prezentującej odzienie górali orawskich na przestrzeni dziejów, zorganizowanie transgranicznej wystawy pt. „Orawskie odzienie zwierciadłem orawskiego dziedzictwa”, warsztaty edukacyjne o stroju orawskim pt. „Wielokulturowość orawskiego stroju”.

Warsztaty regionalne o dawnych obrzędach pt. „Orawskie obrzędy w cyklu rocznym”, widowisko pt. „Na Orawie” opowieść o dawnych orawskich zwyczajach oraz publikacja „Wielokulturowe krajobrazy Orawy” – fotograficzny opis niematerialnego dziedzictwa Orawy.

Wartość całkowita mikroprojektu: 95 122,05 €

Dofinansowanie projektu 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

                                   

 

 Widowisko i promocja albumu

9 kwietnia br. w Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce odbyło się widowisko „Na Orawie” połączone z promocją publikacji „Wielokulturowe krajobrazy Orawy”.

Widowisko jest jednym z efektów realizowanego przez Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce projektu pt. „Ożywienie tradycji i zwyczajów naszych przodków”. Widowisko rozpoczął dźwięk trombit Haniaczyków. Następnie wystąpił zespół Oravan z Niżnej na Słowacji. Opowieść o ożywionych, dawnych orawskich zwyczajach zakończył zespół Małolipnicanie.

W ramach projektu wydano również album „Wielokulturowe krajobrazy Orawy”. Jest to bogato ilustrowana polsko-słowacka publikacja, która dokumentuje roczny cykl orawskich tradycji. Elementy orawskiego dziedzictwa przedstawione są na tle pięknych, orawskich krajobrazów. Każdy z gości otrzymał bezpłatny egzemplarz albumu.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

 

Zdjęcia

 

Ożywienie tradycji i zwyczajów naszych przodków

29 stycznia br. w holu Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce odbył się wernisaż wystawy „Orawskie odzienie zwierciadło orawskiego dziedzictwa” połączony z promocją publikacji „Strój Górnej Orawy”.

Na wystawie można podziwiać dawne piękno stroju orawskiego. Wystawę tworzy kilkanaście zrekonstruowanych kompletów dawnych strojów orawskich (kobiecych, męskich, dziecięcych), w tym zimowych, świątecznych oraz okolicznościowych. Ważną częścią są również zachowane, oryginalne elementy strojów, takie jak katanki z muzeum parafialnego w Chyżnem, które stanowiły wzór przy procesie rekonstrukcji.

Wystawa jest jednym z efektów realizowanego przez Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce projektu pt. „Ożywienie tradycji i zwyczajów naszych przodków”. W ramach projektu wydano również album „Strój Górnej Orawy”. Jest to bogato ilustrowana polsko-słowacka publikacja, która stanowi uzupełnienie wystawy. W powstanie albumu zaangażowali się etnografowie, regionaliści, członkowie zespołów oraz pasjonaci tematu. Publikacja oprócz zdjęć orawskiego odzienia, zawiera teksty, które porządkują tematykę tradycyjnego stroju orawskiego.

Podczas wernisażu, licznie zgromadzoną publiczność w świat stroju orawskiego swą opowieścią przeniosła pani Jadwiga Pilch – etnograf, kustosz Muzuem Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Wydarzenie swym występem ubogaciły również orawskie muzyki. Natomiast każdy z gości otrzymał bezpłatny egzemplarz albumu.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Zdjęcia - M. Jurasz
Zdjęcia - Ł. Sowiński

 

 

 

 

 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.