Najbliższe Imprezy

Archiwum

Informacje

Zaproszenie na jubileuszową wystawę malarską

Czytaj więcej...Wójt Gminy Jabłonka - Antoni Karlak

Dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce - Robert Kowalczyk

zapraszają na jubileuszową wystawę

 45-lecia pracy twórczej

IRENEUSZA WRZEŚNIA

W ogrodach cywilizacji

malarstwo

w Orawskim Centrum Kultury

w Jabłonce

Zdjęcia

fot. Maciej Jurasz

XXV Gminne Dożynki

Czytaj więcej...

20 sierpnia br. mieszkańcy gminy Jabłonka świętowali jubileuszowe XXV Gminne Dożynki. Mimo opadów deszczu korowód powozów dożynkowych wyruszył spod urzędu gminy do sołectwa Chyżne, które było gospodarzem tegorocznego święta plonów.

Czytaj więcej...

Małolipnickie grzybobranie

Czytaj więcej...Festyn „Małolipnickie grzybobranie” odbyła się 6 sierpnia 2017r. na polanie Polenica w Lipnicy Małej. Tradycyjnie już, jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Lipnicy Małej. Festyn oficjalnie otworzył Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, który serdecznie wszystkich powitał i na scenę zaprosił gości i gospodarzy. Do zgromadzonych również zwrócił się ksiądz Proboszcza Parafii pw. Św. Stefana w Lipnicy Małej Piotr Grotowski.

Czytaj więcej...

XXVI Orawskie Lato

 

Czytaj więcej...14 lipca 2017 dokładnie mija rok od odsłonięcia w Jabłonce pomnika Św. Jana Pawła II Pielgrzyma. W pierwszą rocznicę pamiętnego dla Orawy dnia, kiedy to ks. kardynał Stanisław Dziwisz w obecności ks. bpa Jana Szkodonia, władz gminy Jabłonka, pana Arturo Mari, delegacji gmin partnerskich oraz licznie zgromadzonych Orawian poświęcił i odsłonił pomnik wielkiego Polaka, Orawianie znów zgromadzili się na orawskiej górze Tabor.

 

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński 

 

Czytaj więcej...W piątek 14 lipca 2017 r. o godz. 20.00 w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury spotkały się delegacje wszystkich gmin partnerskich gminy Jabłonka. Okazja była szczególna, gdyż od 15. lat Jabłonka bardzo ściśle współpracuje z miastem Trstená; a od 10. lat z miastem i gminą Wolbórz. Wspólne działania, uczestniczenie w projektach służących rozwojowi tych obszarów, zgranie i zharmonizowany wkład w liczne przedsięwzięcia sprawiają, że ta współpraca ciągle się rozwija.

 

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński 

  

Czytaj więcej...W ramach projektu Europa dla obywateli delegacje miast partnerskich gminy Jabłonka od piątku poznawały bogatą historię Orawy.
Spotkania w Jabłonce, spacery po Zubrzycy Górnej i Orawce przypadły przedstawicielom miast partnerskich do gustu. Wymiana doświadczeń, wspólne świętowanie, dialog kultur wpływają bardzo korzystnie na współpracę samorządów. Od lat w lipcu na Orawę przyjeżdżają delegacje z: miasta Trstená (Słowacja), Wolborza (Polska), miasta Reicheilsheim (Niemcy), Nagymányok (Węgry), miasta Hořice (Czechy) oraz Brebu (Rumunia).

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński 

  

Czytaj więcej...W sobotę 15 lipca 2017 r. o godz. 18.00 na stadionie w rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal „Na pograniczu kultur w Jabłonce na Orawie”. Idea takiego muzykowania zrodziła się w 2016 roku podczas obchodów 450-lecia lokacji Jabłonki. Pomysł się spodobał, są chętni do udziału w tym festiwalu, więc zorganizowano go po raz drugi. Zyskał już swoją publiczność, która z zainteresowaniem ogląda i nagradza brawami występy kolejnych zespołów. Wielobarwność strojów, rozmaitość melodii, różnorodność tańców pokazuje bogactwo kultur Europy.

Fotorelacja - Jan Ciepliński

Fotorelacja - Jakub Wojtyczek

W tegorocznym festiwalu udział wzięli: Zespół Regionalny „Małolipnicanie” (Lipnica Mała), Zespół „Nad Wolbórką” (Wolbórz), Kapela „Ziemia Suska” (Sucha Beskidzka), „Tibor Németh” Nagymányok (Węgry), „Nebeská muzika” Terchova (Słowacja), zespół folkowo-etniczny „Kałe Bała”. Z ogromną werwą i entuzjazmem festiwal poprowadził Jan Świdroń, umiejętnie wprowadzając publiczność w klimat poszczególnych występów.
Festiwal zakończył się zabawą taneczną dla publiczności i uczestników festiwalu.Lato w tym roku charakteryzuje się dynamiczną pogodą.

 

Czytaj więcej...Niedziela, 16 lipca 2017 roku przywitała mieszkańców Orawy, delegacje gmin partnerskich, miłośników orawskiej kultury oraz turystów słonecznym choć bardzo chłodnym porankiem. XXVI Orawskie Lato przyniosło kolejne ważne wydarzenia i dostarczyło miłych emocji. W niedzielę, podobnie jak w sobotę odbyła się impreza plenerowa. 

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński

O godzinie 15.00 na stadionie sportowym Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki zagrała krótki koncert. Od południa można było odwiedzać stoiska VI Kiermaszu Orawskiej Sztuki w Jabłonce. Natomiast oficjalne otwarcie XXVI Orawskiego Lata nastąpiło o godzinie 15.30, gdy na scenie pojawiły się Trombity Haniaczyków, a po nich orawskie muzyki.Prowadzący tegoroczną uroczystość Jan Świdroń rozpoczął krótką rymowanką o Orawskim Lecie. Witacka i zaproszenie gości na scenę przez wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka oraz prowadzącego XXVI Orawskie Lato stanowiły pierwszy punkt uroczystości. Wójt Antoni Karlak na pamiątkę jubileuszu piętnastoletniej współpracy wręczył primátorce miasta Trstená Magdalénie Zmarzlákovej pasterski róg. Taki sam róg otrzymał burmistrz Wolborza Andrzej Jaros na pamiątkę dziesięcioletniej współpracy z gminą Jabłonka. Po przemówieniu wójta Antoniego Karlaka zabrali głos przedstawiciele gmin partnerskich. Padło wiele ciepłych słów pod adresem gościnności Orawian, dziękowano za miło spędzone dni na Orawie i wieloletnią współpracę. Część oficjalna zakończyła się wręczeniem po raz jedenasty Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Tegorocznym laureatem została Stefania Solawa z zespołu „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Wójt pogratulował Laureatce oraz wręczył nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Pani Stefania nie kryła wzruszenia. Od wielu lat wraz z zespołem występuje na licznych imprezach, na których z radością prezentuje orawską kulturę.

Po części oficjalnej na scenie zagościł folklor – w śpiewie, tańcach i strojach regionalnych zespołów. Na XXVI Orawskim Lacie wystąpiły: Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podhale” z Jabłonki, Zespół Regionalny „Lipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, Zespół wokalny „Nad Wolbórką” z Wolborza, „Rombań”, z Chyżnego, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Zebranej na stadionie widowni zaprezentował się również węgierski Zespół Regionalny „Glück Auf” z Nagymányok, który przedstawił swój program artystyczny w dwóch odsłonach: po niemiecku i po węgiersku.
Nie zabrakło orawskich konkursów, które mają stałą widownię, chętnie kibicującą śmiałkom biorącym w nich udział. Młodzi mężczyźni startowali w popisach hajduków i wspinaniu na pal, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) udowodniły w konkursie „masło moje masło”, że orawskie wyroby są najwyższej jakości.

O godz. 20.00 swój koncert rozpoczęła gwiazda XXVI Orawskiego Lata Ania Wyszkoni. Piosenkarka swoją karierę rozpoczynała jako wokalista w zespole Łzy. W tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia swej pracy artystycznej. W swej karierze solowej wylansowała wiele przebojów, które śpiewa cała Polska (np. Czy ten pan…). W duecie z Tomaszem Szczepanikiem z zespołu Pectus (gwiazda XXV Orawskiego Lata) w 2015 roku nagrała piosenkę „Na parapetach” (płyta Kobiety). Dzisiejszego wieczoru zahipnotyzowała orawską publiczność. Głowa przy głowie śpiewała jej największe przeboje i w ich rytmie bardzo dobrze się bawiła. 

Pogoda na plenerową imprezę była wymarzona. XXVI Orawskie Lato to już przeszłość, ale lato w kalendarzu trwa nadal. Dziękujemy, że byliście z nami na stadionie w Jabłonce. Udanego urlopu.

 

XXVIII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie

Czytaj więcej...

XXVIII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie rozpoczął uroczysty przemarsz spod urzędu gminy w Jabłonce na stadion sportowy. By uczcić Narodowe Święto Trzeciego Maja, przegląd rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak. Na scenę zaproszono wszystkich komendantów OSP z gminy Jabłonka. Głos zabrała również Poseł na Sejm RP Anna Paluch, a Komendant Gminny OSP Jan Kuczkowicz i Prezes Gminny OSP Andrzej Buroń wręczyli odznaczenia „Wzorowy strażak”.

Czytaj więcej...

5. POSIADY TEATRALNE na Orawie

Czytaj więcej...

Od 4 do 5 marca w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbywały się V Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich POSIADY TEATRALNE na Orawie. W tegorocznej edycji udział wzięło piętnaście grup  z ośmiu powiatów woj. małopolskiego. Przegląd ma charakter konkursu, zespoły prezentują widowisko w jednej z dwóch kategorii: sztuki gwarowe i adaptacja klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych oraz inscenizacja tekstów literackich.

Czytaj więcej...

Konferencja „15 lat współpracy miasta Trstena i Gminy Jabłonka w kulturze i ochronie środowiska przyrodniczego”.

Czytaj więcej...W Trstenie w poniedziałek 27 lutego odbyła się konferencja „15 lat współpracy miasta Trstena i Gminy Jabłonka w kulturze i ochronie środowiska przyrodniczego” w ramach zakończenia projektu „Wielokulturowe dziedzictwo Jabłonki i Trsteny” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Czytaj więcej...

Orawskie Kolędowanie 2017

Czytaj więcej...W niedzielę 15 stycznia 2017 r. w Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce orawskie grupy kolędnicze poprzez dawne pastorałki i wzruszające jasełka zaprosiły do wspólnego przeżywania magii świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.