Najbliższe Imprezy

Archiwum

Zakończenie obchodów 450-lecia Jabłonki

b_150_100_16777215_00_http___www.jablonka.pl_images_galerie_Zakonczenie_obchodow_450_lecia_IMG_8375.jpg„Czyn mija, trwają pomniki.‟
W sobotę 10 grudnia w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce odbyła się wyjątkowa uroczystość, której organizatorami byli: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, Rada Gminy Jabłonka, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce – ks. Kazimierz Czepiel, proboszcz parafii pw. Św. Brata Alberta w Jabłonce-Bory – ks. Grzegorz Łomzik.

 

 Uroczysta akademia na zakończenie obchodów lokacji 450-lecia Jabłonki rozpoczęła się o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury Górnej Orawy. W ten ciepły grudniowy wieczór publiczność wypełniła ją po brzegi. Na powitanie zebrani usłyszeli Trombity Haniaczyków. Następnie orawskie muzyki z Jabłonki, Orawki, Podwilka, Zubrzycy Dolnej i Zubrzycy Górnej, Lipnicy Wielkiej i Lipnicy Małej, Chyżnego wspólnie zagrały i zaśpiewały m.in.: Nuty moje nuty…, Orawa, Orawa… Granie trzech orawskich pokoleń niosło się gromko po sali. Była w tej muzyce siła. Po muzycznym wstępie wierszem Emila Kowalczyka Gości powitali prowadzący uroczystość Grażyna Karlak i Robert Kowalczyk. Lista witanych osób była imponująca: posłowie, senator, księża i siostry zakonne, przedstawicielki kuratorium oświaty, działacze kultury, samorządowcy, przedstawiciele miast partnerskich z Wolborza i Trsteny, radni i wójtowie, reprezentanci Związku Podhalan, Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, prezesi i dyrektorzy instytucji z terenu Orawy, przedstawiciele Lasów Państwowych i służb mundurowych, pracownicy Urzędu Gminny w Jabłonce, przedsiębiorcy, sołtysi, kierownicy zespołów regionalnych. Szczególnie ciepło powitano artystów, którzy tego wieczoru wykonali kompozycję Stanisława Radwana „Orawskie oratorium‟.

Prowadzący uroczystość zaprosili na scenę dra Marcina Wieczorka z departamentu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, który w imieniu ministra Piotra Glińskiego wręczył wójtowi Antoniemu Karlakowi odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej‟. Gratulacje z tej okazji złożyli pracownicy Urzędu Gminy w Jabłonce i wręczyli Panu Wójtowi bukiet kwiatów.
Następnie prowadzący odczytali listy:
od byłego wójta gminy Jabłonka Antoniego Wontorczyka,
od marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy,
Od starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera.

Gospodarz gminy Jabłonka Antoni Karlak wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał, co działo się na Orawie w lipcu 2016 roku. Osiem dni Orawianie świętowali i rozsławiali imię naszej ziemi: niedziela, 10 lipca – msza św. na Babiej Górze, poniedziałek – święto Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, wtorek – święto Euroregionu „Tatry‟, środa – spotkanie z ks. biskupem Janem Szkodoniem, msza św. w Borach, czwartek 14 lipca – msza św., odsłonięcie pomnika Jana Pawła II Pielgrzyma, uczestniczyli w nim m.in.: ks. kardynał Stanisław Dziwisz i Arturo Mari – fotograf papieża Polaka; uroczystość uświetniła orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza; brawa dla kompozytora Stanisława Radwana za kompozycję „Orawskie oratorium‟, która przejdzie do historii. Piątek – Arturo Mari spotkał się z Orawianami i podzielił się swoimi przeżyciami i wspomnieniami o Janie Pawle II; sobota – jubileusz zespołu De Press, niedziela – Orawskie lato.

Pomnik Jana Pawła II Pielgrzyma, „Orawskie oratorium‟ Stanisława Radwana, tablice ufundowane przez miasta partnerskie stanowią pamiątkę obchodów 450-lecia Jabłonki, są znakiem naszej historii.
Wójt Antoni Karlak podziękował pocztom sztandarowym, strażakom OSP, wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów 450-lecia Jabłonki; również małżonce za wyrozumiałość. Do przedstawiciela ministra kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowe orawskich inicjatyw kulturalnych. Część oficjalna uroczystości zakończyła się wręczeniem pamiątkowych medali, dyplomów i róż organizatorom, sponsorom oraz kierownikom zespołów. Zostały również wręczone nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursach tematycznych o Jabłonce.

Część koncertowa wieczoru
Najpierw zespół Arva z Lipnicy Wielkiej zaprezentował melodie ze swojej najnowszej płyty. Później publiczność obejrzała koncert uczniów Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej w Jabłonce, który poprowadziły dwie uczennice. Na scenie zaprezentowali się: grupa taneczna, chór młodszy, chór uczniów starszych (jeden utwór), duet sióstr Waberskich, Orkiestra Wójcika oraz Big band.
Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner zagrała koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 - Allegro molto, Vivace, marcatissimo Mikołaja Góreckiego oraz „Orawę" Wojciecha Kilara.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wysłuchanie „Orawskiego oratorium"− kompozycji Stanisława Radwana napisanej z okazji 450-lecia Jabłonki. Utwór wykonali: Camerata Silesia Zespół Śpiewaków Miasta Katowice i Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna z Zakopanego pod dyrekcją Anny Szostak.
Aleksandra Poniszowska – sopran
Grażyna Szary – sopran
Sylwester Targosz-Szalonek – tenor
Bogusław Kowalski – baryton

Wójt Antoni Karlak podziękował Kompozytorowi i Artystom kwiatami. Gospodarz naszej gminy cieszy się z tych wydarzeń, które zapisują kolejne karty historii Orawy. W 2016 roku wszystkim uroczystościom, organizowanym w gminie Jabłonka towarzyszyło logo 450-lecia Jabłonki. W ten grudniowy wieczór zakończyły się obchody jubileuszowe. Jabłonka dziękuje wszystkim za udział w nich.

Tekst: dr Barbara Zgama

Foto: Ł. Sowiński

Foto: J. Ciepliński

 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.