Najbliższe Imprezy

Archiwum

Orawskie Lato

Orawskie Lato 2019Na stadionie w Jabłonce 14 lipca 2019 r. impreza rozpoczęła się o godz. 15.00, tuż po kilkunastominutowej, ale intensywnej ulewie. Najpierw na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki, która zagrała wiązankę różnych melodii. Gości z Miast i Gmin Partnerskich, mieszkańców Orawy, sympatyków naszego regionu i turystów przywitał poezją, ale także z humorem Jan Świdroń. Następnie prowadzący zaprosił na scenę wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka.

 

Zanim Gazda naszej gminy podsumował wydarzenia, które działy się od piątku do niedzieli, zaprosił, by  na scenę wyszedł każdy burmistrz, starosta, wójt z Polski i zagranicy, poseł RP Jan Duda i wiele ważnych osób zasłużonych dla orawskiej kultury. Jan Świdroń poprosił wszystkich o powstanie i minutą ciszy uczciliśmy śp. Andrzeja Haniaczyka, który zmarł w maju br. Gospodarz naszej gminy podziękował wszystkim za obecność i współpracę. Następnie głos zabrali goście i życzyli publiczności miłej zabawy.

Później graniem i śpiewaniem porwały widownię orawskie muzyki z orawskich dziedzin, które stworzyły pod przewodnictwem Janusza Haniaczyka wspólną muzykę. Jest w tych skrzypcach i basach siła z roku na rok coraz większa. W końcu zabrzmiały Trombity Haniaczyków, które zainaugurowały XXVIII Orawskie Lato.

Później po raz trzynasty wręczono Nagrodę Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Tym razem Kapituła nagrodziła prof. dr hab. Józefa Kąsia, rodaka z Piekielnika, pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego za upowszechnianie wiedzy o niematerialnym i materialnym dziedzictwie orawskiej kultury. Wójt pogratulował laureatowi i wręczył mu nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Podziękował za ogromny wkład w nasze orawskie dziedzictwo.

 

Występy zespołów

Jak co roku na plenerowej scenie na stadionie w Jabłonce zagościła kultura orawska – w śpiewie, tańcach i strojach naszych zespołów. Na XXVIII Orawskim Lacie wystąpiły: „Małe Podhale” z Jabłonki, Dziecięcy Zespół Regionalny „Małolipnicanie” z Lipnicy Małej), zespół „Skalniok” z Zubrzycy Górnej, Dziecięcy Zespół Regionalny „Żurawinki” z Chyżnego zespół „Rombań”z Chyżnego, Zespół „Małolipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, „Koliba” z Orawki.

Nie zabrakło orawskich konkursów, które mają wielu stałych sympatyków i kibiców. Młodzi mężczyźni startowali w „popisach hajduków”, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) w konkursie „masło moje masło” pokazały, że potrafią zrobić szybko pyszne masełko. Potem posmarowały nim chleb i częstowały publiczność. Konkurs „wspinanie na pal” został odwołany z powodu warunków pogodowych.

 

Gwiazda Orawskiego Lata 2019

O godz. 21.00 wystąpiła gwiazda tegorocznej imprezy, czyli zespół ŁZY z wokalistką Sarą Chmiel. Grupa powstała 1996 roku i z niewielkimi przerwami gra cały czas. Mimo niesprzyjającej pogody na koncert przybyło wielu ludzi młodszych i starszych, którzy dobrze bawili się w przy przebojach zespołu Łzy.

W sobotę i niedzielę XXVIII Orawskiego Lata pogoda nie rozpieszczała, ale nie przeszkodziła w spotkaniu z drugim człowiekiem.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe, którego udzielili:

1.    BANK SPÓŁDZIELCZY W JABŁONCE
2.    FIRMA KABANOS
3.    SUPERMARKET RAJSKI
4.    FIRMA USŁUGOWO-HANDLOWA KARTEX
5.    GMINNA SPÓŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA W JABŁONCE
6.    SPÓŁKA DLA ZAGOSPODAROWANIA WSPÓLNOTY LEŚNEJ W CHYŻNEM
7.    FIRMA KOŁTON
8.    PIEKARNIO-CUKIERNIA-DELIKATESY RYSZARD STESKAL
9.    FIRMA USŁUGOWO-HANDLOWA EL-MAX
10.    FIRMA USŁUGOWO-HANDLOWA JAN MASTELA
11.    WSPÓLNOTA URBARIALNA LEŚNA W ZUBRZYCY GÓRNEJ
12.    FIRMA USŁUGOWO-HANDLOWA SANDRZYK
13.    FIRMA BUDOWLANA TOMBUD
14.    ORAWSKIE CIACHO
15.    FIRMA DIAMENT
16.    FIRMA USŁUGOWO-HANDLOWA MOBIKOM
17.    STACJA KONTROLI POJAZDÓW PALMAR
18.    ORAWSKIE WYROBY SAMEL
19.    FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWO-PRODUKCYJNA ZUBRZYCKI
20.    DELICE CATERING
21.    KWIACIARNIA BEZ LIPY

 

Zdjęcia - J. Ciepliński

Zdjęcia - Ł. Sowiński

 
 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.