Najbliższe Imprezy

Archiwum

II Przegląd "Orawski Zbyrcok"

W Jabłonce w Orawskim Centrum Kultury 21 i 22 listopada  odbył się II Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”. Jego celem jest popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego na Orawie, ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Górnej Orawy, zachowanie „czystości” orawskiego folkloru, specyfiki i różnorodności kultury orawskich górali.

 Komisja artystyczna w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka -etnomuzykolog – przewodnicząca, Barbara Zgama – językoznawca, Monika Kurzeja – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Aleksander Smaga – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Marcin Kowalczyk – etnolog, OPE w Zubrzycy Górnej po wysłuchaniu uczestników, (50 grup, kapele, instrumentaliści, grupy śpiewacze i soliści śpiewacy, 210 uczestników) przyznała nagrody w trzech kategoriach wiekowych (dziecięca, młodzieżowa, dorosła).  Dyplomy i nagrody wręczył Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak i przewodnicząca komisji artystycznej Aleksandra Szurmiak-Bogucka.

Komisja artystyczna postanowiła przyznać następujące miejsca:

w kategorii DZIECIĘCYCH muzyk ludowych

I miejsca nie przyznano
II miejsca otrzymuje muzyka Zespołu Regionalnego „Orawianie” im. Heródka z Lipnicy Wielkiej
III miejsca nie przyznano
Wyróżnienie otrzymuje muzyka Zespołu Małolipnicanie
Dyplom za udział otrzymuje muzyka Mali Pośklanie

W kategorii DZIECIĘCYCH grup śpiewaczych

I miejsce otrzymuje grupa śpiewacza zespołu Orawskie Dzieci
II miejsce otrzymuje duet Kinga Stec i Szymon Grucel z Lipnicy Małej
III miejsce otrzymuje grupa śpiewacza Serdocki z Podszkla

W kategorii DZIECIĘCYCH solistów instrumentalistów

Dwa równorzędne I miejsca otrzymują:
- Artur Olesiński (zespół Małolipnicanie)
- Jan Kowalczyk (Lipnica Wielka)
II miejsca nie przyznano
III miejsce otrzymuje
- Jakub Baliga
Dwa wyróżnienia otrzymują
- Michał Dziurczak (Jabłonka)
- Karolina Hosaniak (Podszkle)
Dyplom za udział otrzymują
- Marcin Dziurczak (Jabłonka)
- Michał Jędraszczak (Podszkle)

W kategorii DZIECIĘCYCH solistów śpiewaków

I miejsce otrzymuje Martyna Olesińska (zespół Małolipnicanie)
II miejsce otrzymuje Agata Miciniak (zespół Orawianie)
Dwa równorzędne III miejsca otrzymują
- Oliwia Wierzbiak ze SP nr 1w Lipnicy Małej
- Martyna Hosaniak (Serdocki)
Wyróżnienie otrzymuje Nikola Sproch (Serdocki)

W kategorii muzyk MŁODZIEŻOWYCH

I miejsce otrzymuje muzyka I Rodziny Kolpinga z Lipnicy Małej
Dwa równorzędne II miejsca otrzymują:
- muzyka II Rodziny Kolpinga z Lipnicy Małej
- muzyka Zespołu Małolipnicanie
Trzy równorzędne III miejsca otrzymują:
- muzyka Zespołu Koliba z Orawki
- muzyka Dolanie
- muzyka z OCK (Sylwia Wontorczyk, Izabela Grucel, Ola Stechura)
Wyróżnienie otrzymuje muzyka z OCK (Julia Karkoszka, Marcela Stechura, Olga Kubacka)
Dyplom za udział otrzymuje duet heligonistów Joanna Baliga i Piotr Murzański.

W kategorii MŁODZIEŻOWYCH zespołów śpiewaczych

I miejsce otrzymuje grupa śpiewacza Rodziny Kolpinga w Lipnicy Małej
II miejsce otrzymuje grupa śpiewacza Zespołu Małolipnicanie
Trzy równorzędne III miejsca otrzymują:
- grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego „Orawianie” im. Heródka z Lipnicy Wielkiej
- grupa śpiewacza Zespołu Orawskie Dzieci
- grupa śpiewacza Rombań
Wyróżnienia otrzymują:
- grupa śpiewacza Zespołu Koliba
- grupa śpiewacza Serdocki

W kategorii MŁODZIEŻOWYCH solistów instrumentalistów

I miejsce otrzymuje Daniel Stec
II miejsce otrzymuje Joanna Baliga
III miejsca nie przyznano
Wyróżnienie otrzymuje Piotr Murzański

W kategorii MŁODZIEŻOWYCH solistów śpiewaków

Dwa równorzędne I miejsca otrzymują:
- Paweł Gwiżdż (Zespół Małolipnicanie)
- Daria Król (Serdocki)
II miejsce otrzymuje Marcela Stechura (Zespół Małolipnicanie)
III miejsce otrzymuje Angelika Smreczak (Zespól Małolipnicanie)

W kategorii DOROSŁYCH MUZYK LUDOWYCH

I miejsce otrzymuje  muzyka Pawła Czaji
II miejsce otrzymuje ARWA z Orawki
III miejsce otrzymuje Rombań

W kategorii DOROSŁYCH GRUP ŚPIEWACZYCH

I, II, III miejsca nie przyznano
Wyróżnienie otrzymuje Orawska Rodzina

W kategorii DOROSŁYCH SOLISTÓW INSTRUMENTALISTÓW

Dwa równorzędne I miejsca otrzymują:
- Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej
- Paweł Czaja z Jabłonki
II miejsce otrzymuje Andrzej Dziubek z Orawki
III miejsce otrzymuje Patryk Rudnicki z Lipnicy Wielkiej

W kategorii DOROSŁYCH SOLISTÓW ŚPIEWAKÓW

I miejsce otrzymuje Stefania Solawa z Zubrzycy Górnej
III miejsce otrzymuje Helena Kowalczyk z Zubrzycy Górnej.

Zdjęcia - J. Ciepliński

 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.