Najbliższe Imprezy

Archiwum

Tradycja przez Pokolenia - Orawa

b_150_100_16777215_00_http___jablonka.pl_images_tradycjaprzezpokolenia.jpgMałopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu po raz dziewiąty zorganizowało spotkanie z cyklu „Tradycja przez pokolenia”. Tradycja przez Pokolenia - to cykl spotkań, podczas którego gminy z województwa małopolskiego promują swój dorobek artystyczno – kulturowy. Sobotni wieczór 6 maja poświęcony był Orawie. Licznie zgromadzoną publiczność w sali im. Lucjana Lipińskiego mogła podziwiać to, co dla Orawy jest najcenniejsze – wciąż żywą i różnorodną orawską kulturę. Górna Orawa to region o niezwykle bogatej i zróżnicowanej kulturze, głęboko osadzonej w tradycji.


Orawski wieczór w Sokole w Nowym Sączu otworzyły „Trombity Haniaczyków”, symbol orawskiej kultury, jej siły i oryginalności. O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Orawy opowiadali wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, wójt Gminy Lipnica Wielka Bogusław Jazowski oraz dyrektor Muzeum Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej Dominika Wachałowicz-Kiersztyn.
Podczas wieczoru, który prowadziła Małgorzata Broda, publiczność oklaskiwała zespoły: Orawską Grupę Teatralną, Dziecięcy Zespól Regionalny Małe Podhale z Jabłonki, Dziecięcy Zespół Regionalny Orawianie z Lipnicy Wielkiej- Przywarówka, Zespół Regionalny Koliba z Orawki, Dziecięcy Zespół Regionalny Orawskie Dzieci z Lipnicy Wielkiej,  Młodzieżowy Zespół Regionalny ROMBAŃ z Chyżnego, Młodzieżowy Zespół Regionalny ORAWIACY z Lipnicy Wielkiej, Muzyka Arva,  SKALNIOK z Zubrzycy Górnej, HAJDUKI z Zubrzycy Dolnej, SHYLEC z Lipnicy Małej , BORZANIE z Jabłonki oraz muzyki z Orawki, Jabłonki i Podwilka.
Zgodnie ze zwyczajem, dyrektorzy MCK SOKÓŁ Antoni Malczak i Małgorzata Kalarus wręczyli pamiątkowe "sądeckie serca" wójtowi Antoniemu Karlakowi i Bogusławowi Jazowskiemu. Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak podziękował dyrektorowi Antoniemu Malczakowi za pamięć o Orawie, wręczając orawską płaskorzeźbę Matki Bożej.
W holu MCK Sokół publiczność mogła podziwiać wystawę prezentującą kulturę i tradycję Orawy oraz dorobek artystyczny orawskich twórców.

Zdjęcia

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.