Najbliższe Imprezy

Archiwum

II Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”

Organizujemy po raz drugi Przegląd  Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”. Jego celem jest popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego na Orawie, ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Górnej Orawy, zachowanie „czystości” orawskiego folkloru, specyfiki i różnorodności kultury orawskich górali. 

W górach, na Orawie muzyka pełniła wyjątkową rolę, ściśle wpisana była w życie górali, niejako oddaje ich ducha, charakter, mentalność, a przede wszystkim wrażliwość na świat i drugiego człowieka. Dzisiaj niestety rodzimy charakter muzyki, śpiewu i stroju nie zawsze jest w pełni zachowany. Wobec unifikacji kultury wzrasta potrzeba kultywowania i pielęgnowania tradycyjnej orawskiej muzyki.  Jestem przekonany, że ten przegląd przyczyni się do popularyzacji i zachowanie orawskiego folkloru.    Nie chodzi bowiem tutaj o rywalizację, ale o spotkanie  ludzi kultury, muzykantów, śpiewaków, instrumentalistów, o przekazanie młodemu pokoleniu bogactwa i piękna orawskiej kultury. Niech będzie to spotkanie etnologów, muzykologów i orawskich muzykantów, teoretyków i praktyków,  regionalistów i nauczycieli, aby odnaleźć w kulturze orawskiej to, co jest wartościowe, oryginalne, cenne, co kształtuje naszą orawską tożsamość. Pragniemy, aby ten przegląd objął wszystkie miejscowości polskiej Orawy w gminie Jabłonka, Lipnica Wielka, Czarny Dunajec i Raba Wyżna.

  Serdecznie zapraszamy miłośników kultury orawskiej, zespoły regionalne, muzykantów, śpiewaków, nauczycieli regionalistów,  przedstawicieli starszego i młodego pokolenia orawskich twórców na II Przegląd  Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”, który odbędzie się 21 i 22 listopada 2017r. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeń.

 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.