Najbliższe Imprezy

Archiwum

XXVIII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie

b_150_100_16777215_00_images_stories_2017_Orkiestry_2017.jpg

XXVIII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie rozpoczął uroczysty przemarsz spod urzędu gminy w Jabłonce na stadion sportowy. By uczcić Narodowe Święto Trzeciego Maja, przegląd rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak. Na scenę zaproszono wszystkich komendantów OSP z gminy Jabłonka. Głos zabrała również Poseł na Sejm RP Anna Paluch, a Komendant Gminny OSP Jan Kuczkowicz i Prezes Gminny OSP Andrzej Buroń wręczyli odznaczenia „Wzorowy strażak”.

 

W czasie przeglądu zaprezentowały się orkiestry dęte z Lipnicy Małej, Lipnicy Wielkiej, Zubrzycy Górnej, Jabłonki oraz Mażoretki z Podwilka. Za długoletnie kierowanie Orkiestrą Dętą z Zubrzycy Górnej, pracę na niwie kultury i podtrzymywanie tradycji muzycznych, podziękowanie z rąk Wójta Antoniego Karlaka odebrał Józef Sikora. Gościnnie zagrała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Świątniki Górne. Na scenie wystąpiły również orkiestry ze Słowacji: „Oravanka” z Trsteny i „Senioranka” z Żyliny.

Stałym elementem przeglądu jest ogłoszenie wyników konkursu „Na nojpiykniyjsy orawski moj" i wręczenie dyplomów przez Wójta Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka. Do tegorocznej edycji zgłoszono 8 moji (3 w Lipnicy Małej, 3 w Jabłonce i 2 w Zubrzycy Górnej). Komisja oceniająca zwracała szczególną uwagę na wysokość moja, wygląd żerdzi, udekorowanie choinki, sposób mocowania, treść i estetykę dedykacji oraz otoczenie moja. Celem konkursu jest nie tylko podtrzymywanie tego interesującego zwyczaju, ale również swoistego rodzaju kontrola, etnograficzny zapis zachodzących zmian. Organizatorem konkursu są: Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce, Muzeum Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Komisja w składzie Robert Kowalczyk - Dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce, Roman Ciok – Z-ca Dyrektora Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, Małgorzata Kulawiak – pracownik Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce, po dokładnym obejrzeniu w terenie wszystkich zgłoszonych moji przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Rodzina Kolpinga w Lipnicy Małej
I miejsce: Seweryn Zahora Jabłonka na górze
II miejsce: Dawid Florek ul. E.Sterculi Jabłonka Matonogi
II miejsce: Krystian Topór, Szymon Paholski, Bartłomiej Gwiżdż Zubrzyca Górna Zimna Dziura
II miejsce: Dawid Paholski i Michał Krzysztofiak Jablonka nad stadionem
III miejsce: Zespół Małolipnicanie Lipnica Mała Polana Polanica
III miejsce: Kamil Stechura Lipnica Mała koło Gwiżdża
III miejsce: Łukasz Burda Zubrzyca Górna Tomasówka

Zdjęcia - fot. Jan Ciepliński

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.