Najbliższe Imprezy

Archiwum

Informacje

Uroczystość Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Czytaj więcej...Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Jabłonka rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. za ojczyznę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce. Mszę Św. koncelebrowaną odprawili: dziekan, proboszcz parafii Jabłonka ks. Kazimierz Czepiel, proboszcz parafii Lipnica Mała ks. Piotr Grotowski oraz proboszcz parafii Jabłonka Bory ks. Grzegorz Łomzik.

Czytaj więcej...

Parada Świętych u Brata Alberta

 

  Listopad to dzień modlitwy za zmarłych, ale również czas wyraźniejszego spojrzenia w niebo, gdzie każdy z wierzących pragnie kiedyś się znaleźć. Dlatego w parafii św. Brata Alberta w Jabłonce Borach odbyła się 5 już Parada Świętych. Dzieci z pomocą rodziców wcielały się w postacie świętych patronów z którymi chcą się całkowicie utożsamiać i naśladować. Jest to ogromnie ważne, co podkreślił ksiądz Proboszcz Grzegorz, żeby w czasach kiedy tracimy tożsamość religijną, właśnie takimi i podobnymi sposobami włączać w nasze życie postacie świętych. Utrwala to przede wszystkim wyznawaną przez nas prawdę wiary o tzw. Świętych Obcowaniu i daje młodym konkretne wzorce do naśladowania. A chyba każdy z nas chce mieć tam gdzieś swojego Opiekuna w niebie. Dlatego dziękuję serdecznie rodzicom za pomysły i podjęty trud przygotowania dzieci, a samym maluchom za profesjonalne prezentacje. Niech dobro działa swoją siłą. Szczęść Boże. Pozostało tylko jedno w kolejne lata zaprosić do uczestnictwa w naszej Paradzie dzieci i młodzież z całej Orawy, co niniejszym już dzisiaj czynię, serdecznie zapraszając do udziału w Paradzie w roku 2018. Niech to dobre dzieło rozszerza się i ubogaca serca.

ks. Grzegorz Łomzik - proboszcz parafii św. Brata Alberta w Jabłonce Borach

Zdjęcia

Mikołajki 2017

Jak co roku do orawskich dzieci przybył Święty Mikołaj. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 3 grudnia Mszą Św. w kościele pw. Św. Brata Alberta w Borach, którą odprawił ksiądz proboszcz Grzegorz Łomzik. W liturgii uczestniczyły dzieci z Orawy, uczniowie biorący udział w konkursach „Mikołajki 2017”, zaproszeni goście oraz parafianie. Po Mszy Św. korowód prowadzony przez Świętego Mikołaja przybył do Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce, gdzie z niecierpliwością wyczekiwały tłumy najmłodszych.

Czytaj więcej...

II Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”

Organizujemy po raz drugi Przegląd  Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”. Jego celem jest popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego na Orawie, ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Górnej Orawy, zachowanie „czystości” orawskiego folkloru, specyfiki i różnorodności kultury orawskich górali. 

Czytaj więcej...

Zaproszenie na jubileuszową wystawę malarską

Czytaj więcej...Wójt Gminy Jabłonka - Antoni Karlak

Dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce - Robert Kowalczyk

zapraszają na jubileuszową wystawę

 45-lecia pracy twórczej

IRENEUSZA WRZEŚNIA

W ogrodach cywilizacji

malarstwo

w Orawskim Centrum Kultury

w Jabłonce

Zdjęcia

fot. Maciej Jurasz

XXV Gminne Dożynki

Czytaj więcej...

20 sierpnia br. mieszkańcy gminy Jabłonka świętowali jubileuszowe XXV Gminne Dożynki. Mimo opadów deszczu korowód powozów dożynkowych wyruszył spod urzędu gminy do sołectwa Chyżne, które było gospodarzem tegorocznego święta plonów.

Czytaj więcej...

Małolipnickie grzybobranie

Czytaj więcej...Festyn „Małolipnickie grzybobranie” odbyła się 6 sierpnia 2017r. na polanie Polenica w Lipnicy Małej. Tradycyjnie już, jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Lipnicy Małej. Festyn oficjalnie otworzył Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, który serdecznie wszystkich powitał i na scenę zaprosił gości i gospodarzy. Do zgromadzonych również zwrócił się ksiądz Proboszcza Parafii pw. Św. Stefana w Lipnicy Małej Piotr Grotowski.

Czytaj więcej...

XXVI Orawskie Lato

 

Czytaj więcej...14 lipca 2017 dokładnie mija rok od odsłonięcia w Jabłonce pomnika Św. Jana Pawła II Pielgrzyma. W pierwszą rocznicę pamiętnego dla Orawy dnia, kiedy to ks. kardynał Stanisław Dziwisz w obecności ks. bpa Jana Szkodonia, władz gminy Jabłonka, pana Arturo Mari, delegacji gmin partnerskich oraz licznie zgromadzonych Orawian poświęcił i odsłonił pomnik wielkiego Polaka, Orawianie znów zgromadzili się na orawskiej górze Tabor.

 

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński 

 

Czytaj więcej...W piątek 14 lipca 2017 r. o godz. 20.00 w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury spotkały się delegacje wszystkich gmin partnerskich gminy Jabłonka. Okazja była szczególna, gdyż od 15. lat Jabłonka bardzo ściśle współpracuje z miastem Trstená; a od 10. lat z miastem i gminą Wolbórz. Wspólne działania, uczestniczenie w projektach służących rozwojowi tych obszarów, zgranie i zharmonizowany wkład w liczne przedsięwzięcia sprawiają, że ta współpraca ciągle się rozwija.

 

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński 

  

Czytaj więcej...W ramach projektu Europa dla obywateli delegacje miast partnerskich gminy Jabłonka od piątku poznawały bogatą historię Orawy.
Spotkania w Jabłonce, spacery po Zubrzycy Górnej i Orawce przypadły przedstawicielom miast partnerskich do gustu. Wymiana doświadczeń, wspólne świętowanie, dialog kultur wpływają bardzo korzystnie na współpracę samorządów. Od lat w lipcu na Orawę przyjeżdżają delegacje z: miasta Trstená (Słowacja), Wolborza (Polska), miasta Reicheilsheim (Niemcy), Nagymányok (Węgry), miasta Hořice (Czechy) oraz Brebu (Rumunia).

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński 

  

Czytaj więcej...W sobotę 15 lipca 2017 r. o godz. 18.00 na stadionie w rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal „Na pograniczu kultur w Jabłonce na Orawie”. Idea takiego muzykowania zrodziła się w 2016 roku podczas obchodów 450-lecia lokacji Jabłonki. Pomysł się spodobał, są chętni do udziału w tym festiwalu, więc zorganizowano go po raz drugi. Zyskał już swoją publiczność, która z zainteresowaniem ogląda i nagradza brawami występy kolejnych zespołów. Wielobarwność strojów, rozmaitość melodii, różnorodność tańców pokazuje bogactwo kultur Europy.

Fotorelacja - Jan Ciepliński

Fotorelacja - Jakub Wojtyczek

W tegorocznym festiwalu udział wzięli: Zespół Regionalny „Małolipnicanie” (Lipnica Mała), Zespół „Nad Wolbórką” (Wolbórz), Kapela „Ziemia Suska” (Sucha Beskidzka), „Tibor Németh” Nagymányok (Węgry), „Nebeská muzika” Terchova (Słowacja), zespół folkowo-etniczny „Kałe Bała”. Z ogromną werwą i entuzjazmem festiwal poprowadził Jan Świdroń, umiejętnie wprowadzając publiczność w klimat poszczególnych występów.
Festiwal zakończył się zabawą taneczną dla publiczności i uczestników festiwalu.Lato w tym roku charakteryzuje się dynamiczną pogodą.

 

Czytaj więcej...Niedziela, 16 lipca 2017 roku przywitała mieszkańców Orawy, delegacje gmin partnerskich, miłośników orawskiej kultury oraz turystów słonecznym choć bardzo chłodnym porankiem. XXVI Orawskie Lato przyniosło kolejne ważne wydarzenia i dostarczyło miłych emocji. W niedzielę, podobnie jak w sobotę odbyła się impreza plenerowa. 

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński

O godzinie 15.00 na stadionie sportowym Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki zagrała krótki koncert. Od południa można było odwiedzać stoiska VI Kiermaszu Orawskiej Sztuki w Jabłonce. Natomiast oficjalne otwarcie XXVI Orawskiego Lata nastąpiło o godzinie 15.30, gdy na scenie pojawiły się Trombity Haniaczyków, a po nich orawskie muzyki.Prowadzący tegoroczną uroczystość Jan Świdroń rozpoczął krótką rymowanką o Orawskim Lecie. Witacka i zaproszenie gości na scenę przez wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka oraz prowadzącego XXVI Orawskie Lato stanowiły pierwszy punkt uroczystości. Wójt Antoni Karlak na pamiątkę jubileuszu piętnastoletniej współpracy wręczył primátorce miasta Trstená Magdalénie Zmarzlákovej pasterski róg. Taki sam róg otrzymał burmistrz Wolborza Andrzej Jaros na pamiątkę dziesięcioletniej współpracy z gminą Jabłonka. Po przemówieniu wójta Antoniego Karlaka zabrali głos przedstawiciele gmin partnerskich. Padło wiele ciepłych słów pod adresem gościnności Orawian, dziękowano za miło spędzone dni na Orawie i wieloletnią współpracę. Część oficjalna zakończyła się wręczeniem po raz jedenasty Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Tegorocznym laureatem została Stefania Solawa z zespołu „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Wójt pogratulował Laureatce oraz wręczył nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Pani Stefania nie kryła wzruszenia. Od wielu lat wraz z zespołem występuje na licznych imprezach, na których z radością prezentuje orawską kulturę.

Po części oficjalnej na scenie zagościł folklor – w śpiewie, tańcach i strojach regionalnych zespołów. Na XXVI Orawskim Lacie wystąpiły: Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podhale” z Jabłonki, Zespół Regionalny „Lipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, Zespół wokalny „Nad Wolbórką” z Wolborza, „Rombań”, z Chyżnego, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Zebranej na stadionie widowni zaprezentował się również węgierski Zespół Regionalny „Glück Auf” z Nagymányok, który przedstawił swój program artystyczny w dwóch odsłonach: po niemiecku i po węgiersku.
Nie zabrakło orawskich konkursów, które mają stałą widownię, chętnie kibicującą śmiałkom biorącym w nich udział. Młodzi mężczyźni startowali w popisach hajduków i wspinaniu na pal, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) udowodniły w konkursie „masło moje masło”, że orawskie wyroby są najwyższej jakości.

O godz. 20.00 swój koncert rozpoczęła gwiazda XXVI Orawskiego Lata Ania Wyszkoni. Piosenkarka swoją karierę rozpoczynała jako wokalista w zespole Łzy. W tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia swej pracy artystycznej. W swej karierze solowej wylansowała wiele przebojów, które śpiewa cała Polska (np. Czy ten pan…). W duecie z Tomaszem Szczepanikiem z zespołu Pectus (gwiazda XXV Orawskiego Lata) w 2015 roku nagrała piosenkę „Na parapetach” (płyta Kobiety). Dzisiejszego wieczoru zahipnotyzowała orawską publiczność. Głowa przy głowie śpiewała jej największe przeboje i w ich rytmie bardzo dobrze się bawiła. 

Pogoda na plenerową imprezę była wymarzona. XXVI Orawskie Lato to już przeszłość, ale lato w kalendarzu trwa nadal. Dziękujemy, że byliście z nami na stadionie w Jabłonce. Udanego urlopu.

 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.