Najbliższe Imprezy

Archiwum

Informacje

5. Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”

 Czytaj więcej...   Nietypowy czas, w jakim przyszło nam aktualnie funkcjonować spowodował, 

iż tegoroczna edycja Przeglądu przybrała formę online. Nie stanowiło to jednak żadnej przeszkody na drodze popularyzacji i dokumentacji muzykowania i śpiewu ludowego 

na Orawie. Świadczy o tym rekordowa liczba zgłoszeń. 11 grudnia komisja artystyczna w składzie: Jadwiga Adamczyk – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu; Benedykt Kafel – etnograf i Aleksander Smaga – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, obejrzała 66 prezentacji konkursowych, w których wystąpiło 177 wykonawców.  Uczestnicy oceniani byli w trzech grupach wiekowych – dzieci, młodzież i dorośli, w konkursach: kapel ludowych, grup śpiewaczych, instrumentalistów-solistów, śpiewaków-solistów, gawędziarzy oraz drużbów weselnych.
 Wieczorem odczytany został werdykt jury. Zanim jednak, gospodarz gminy Jabłonka Antoni Karlak podkreślił jak ważne jest pielęgnowanie naszej lokalnej tradycji oraz podziękował współorganizatorom wydarzenia, komisji i wszystkim uczestnikom. Protokół z posiedzenia komisji przedstawił jej przewodniczący Benedykt Kafel.

  Wszystkim laureatom gratulujemy. Po odbiór dyplomów i nagród rzeczowych zapraszamy od 21 grudnia do Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce. 

Wszystkim uczestnikom składamy podziękowania za udział w Przeglądzie. Czas pandemii krzyżuje nam plany, nie mogliśmy się spotkać w OCK, by razem zaśpiewać Orawę. Dlatego też w przyszłym roku zaśpiewamy z podwójną siłą.

Organizatorami 5. Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok” są: Wójt Gminy Jabłonka; Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu i Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce.

Nagranie z odczytania protokołu

Protokół jury

 

 

Mikołajki 2020

 Czytaj więcej...Czas pandemii krzyżuje plany wielu wydarzeń. Pomimo tego, nie chcąc odbierać dzieciom radości ze spotkania z św. Mikołajem, zdecydowaliśmy się przeprowadzić tegoroczny konkurs. Nadaliśmy mu jednak inną, dostosowaną do aktualnej sytuacji pandemicznej formę.
  Podsumowanie „Mikołajek 2020” odbyło się dokładnie w dzień Św. Mikołaja, 6 grudnia. Zamiast uroczystego wręczenia nagród, wszystkich uczestników konkursu zaprosiliśmy do obejrzenia transmisji online z wizyty Św. Mikołaja w kościele w Jabłonce-Borach, połączonej z podsumowaniem konkursu i odczytaniem protokołu. Natomiast dyplomy i nagrody zostaną dostarczone do szkół i przedszkoli, z prośbą o przekazanie ich uczniom.

Czytaj więcej...

Zostań świętym Mikołajem - akcja krwiodawstwa

Opublikowano: 25 listopad 2020
 

Czytaj więcej...Tradycyjnie, 6 grudnia to dzień radosnego wyczekiwania św. Mikołaja z workiem prezentów. A gdyby tak samemu zostać św. Mikołajem i podarować najcenniejszy dar, jakim jest krew?
Dziś bardzo wiele osób czeka właśnie na ten wyjątkowy prezent, który jest bezcennym lekarstwem. Oddać krew i tym samym podarować komuś zdrowie będzie można w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, dokładnie 6 grudnia, w godz. od 8:00 do 13:00.
Zachęcamy również osoby po przebytym zakażeniu COVID – 19 do oddania osocza, który jest najskuteczniejszym lekiem dla osób z ciężkim przebiegiem choroby wywołanym COVID – 19.
Jest to już kolejna akcja organizowana we współpracy Gminy Jabłonka i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie – oddział terenowy Nowy Targ. Mamy nadzieję, że i tym razem mieszkańcy Orawy nie zawiodą i podarują krew.

Szczegółowe informacje RCKiK o tym, kto może oddać krew znajdują się pod adresem: http://rckik.krakow.pl/jak-oddac-krew/

11. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich

Niestety powiat nowotarski znalazł się na liście powiatów o najwyższym obecnie zagrożeniu epidemicznym. W związku z powyższym, jesteśmy zmuszeni odwołać 11. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, który miał odbyć się w najbliższą niedzielę. Wszystkim zaangażowanym w przygotowania, przede wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich dziękujemy i mamy nadzieję na spotkanie w bardziej sprzyjającym nam wszystkim czasie.

28. Gminne Dożynki

Czytaj więcej...Tegoroczne dożynki z uwagi na trwający stan epidemiczny przybrały inną niż w latach poprzednich formę. Nie przeprowadzono tradycyjnych konkursów, a wieńce choć piękne, tylko symboliczne. Nie zmienił się za to dziękczynny charakter święta. Za plony i trud pracy rolników dziękowaliśmy w ostatnią niedzielę sierpnia, w kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce. Gospodarz Orawki - sołtys Józef Spytkowski przywitał chlebem i solą wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka wraz z małżonką oraz delegacje z wszystkich sołectw.

Czytaj więcej...

Małolipnickie Grzybobranie

Czytaj więcej...Tegoroczna edycja „Małolipnickiego Grzybobrania” nie odbędzie się.
Co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia, na polanie Polenica w Lipnicy Małej gromadzą się miłośnicy orawskiego folkloru i amatorzy dobrej zabawy, którzy biorą udział w „Małolipnickim Grzybobraniu”. Informujemy jednak, że w tym roku festyn nie odbędzie się.
Wyczekując kolejnej edycji „Małolipnickiego Grzybobrania”, proponujemy obejrzeć krótki materiał filmowy z poprzednich lat festynu.

Film

Zaproszenie na obchody 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski

Czytaj więcej...

W 2020 roku dobiega końca realizacja trzyletniego programu 2018-2020 gminy Jabłonka związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i przyłączenia do niej części Górnej Orawy.

Rok 2018 wyznaczał szczególną rocznicę dla wszystkich Polaków – świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Natomiast dla nas Orawian, równie ważny jest rok 2020, w którym obchodzimy 100. rocznicę  przyłączenia do Polski naszej małej ojczyzny - Orawy. Dwa lata temu jubileusz był świętem całej polskiej wspólnoty. Jednakże dzieje kraju budują lokalne historie, stąd też gmina Jabłonka zaprasza do wspólnego świętowania. Program jubileuszowych wydarzeń pozwoli nam godnie upamiętnić budzicieli ducha narodowego na orawskiej ziemi oraz przedstawić historię południowych kresów Polski szerszej społeczności.

Serdecznie zapraszamy na obchody 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski, które odbędą się w dniach 16-17 lipca 2020 w Gminie Jabłonka. Mamy nadzieję, że udział w jubileuszowych uroczystościach sprawi, że historia orawskiej drogi do Polski stanie się bliska sercu wielu Polaków.

Czytaj więcej...

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.